Digital Display Two position Temperature Controller K Type Thermostat AC110/220V 0-199
Quantity
Sold by: Ascendaura
Features: 1. 100% brand new and high quality 2. Made of high quality material, durable and long service life. 3. High accuracy control and it has strong shock resistance 4. High stability and it is easy to install 5. Used in various heating furnaces, ovens, industrial boilers, furnaces, petrochemicals, food packaging machinery, garment machinery, solar photovoltaic equipment, pharmaceutical equipment, metal heat treatment, lithium battery processing industry, ceramic processing industry, aluminum processing industry, automobile manufacturing Industry and so on. Specification: Condition: 100% New Model: E5EN-YR40K Input Type: K Type Master Output: Relay Contact (RELAY) Output Working Power: 110VAC/220VAC or 220VAC/380VAC(optional) Temperature Range: 0-199/0-399(optional) Adjustment Method: Two-position Measurement Accuracy: 1.0 Opening Size: 45*92mm Size: Approx. 48 * 96 * 100mm / 1.9 * 3.8 * 3.9in Optional Style: AC110/220V 0-199, AC220/380V 0-399 Package List: 1 * Temperature Controller
Brand Unbranded
Product ID 391436690-837997029
EAN 7437002894741
Please see the product safety information specific to this product outlined below
The following information is provided by the independent third-party retailer selling this product.
Product is shipped from China.
Alternative shipping methods can be selected at checkout.
The delivery timescales do not include any customs clearing times beyond Fruugo's control.
Certain products purchased at Fruugo cannot be returned. They fall in the following categories:
  • goods which are clearly personalised or made to your specifications
  • goods which are liable to deteriorate rapidly, eg fresh fruit, fresh flowers
  • sealed audio or video recordings or computer software, if opened
  • newspapers, periodicals and magazines
Notifying us of a return
  • your name,
  • order number,
  • the item(s) you wish to return, and
Shipping products back to retailers
Refunds
Damaged or faulty goods
  • your name,
  • order number,
  • name of the damaged product(s), and
  • state the nature of the damage with attached photograph
Refusing delivery
Please see the compliance information specific to this product outlined below.
Manufacturer
  • 91440300MA5HDL2A4K
  • SHEN ZHEN SHI LAI LI ZHU BAO SHI PIN MAO YI YOU XIAN GONG SI
  • Room B, 21F, Block A, Jingang Huating, 4009 Baoan Avenue, Yantian Community, Xixiang Street, Baoan District, Shenzhen