220V/STC-/1000 Digital Temperature Controller Thermostat with NTC
Quantity
Sold by: Shenzhen Maisi Technology
220V/STC-/1000 Digital Temperature Controller Thermostat with NTC A black ABS thermostat stc-1000-220V digital display automatic switching hot and cold 7.5 * 8.5 * 3.5cm STC-1000--110-220V Color:Black Applications:Aquarium, Terrarium, Vivarium, Chicken Incubator Temperature Measuring Range: -50 - 90 Deg.C Control temperature range: -50 - 90 Deg.C (adjustable) Control temperature difference: 0.3 - 10 Deg.C (adjustable) Resolution: 0.1 Deg.C Accuracy: +/- 1 Deg.C (-50 - 70 Deg.C) Sensor: NTC sensor Sensor error delay: 1 minute Relay contact capacity (Heating): 10A (max) 250 V Relay contact capacity (Cooling): 10 A (max) 250 V Compressor delay protection time: 1 ~ 10 minutes (adjustable) Operating Temperature: 0 - 60 Deg.C Storage Temperature: -30 - 75 Deg.C Operating Relative Humidity: 20 ~ 85 % (No condensation) Alarm Output : Buzzer Power Supply: 220V Power consumption: Less than 3 W Cable length: 1 M Package Contents: 1x thermostat Only the above package content, other products are not included. Note: Light shooting and different displays may cause the color of the item in the picture a little different from the real thing. The measurement allowed error is +/- 1-3cm.